Sohbet Nedir?

Yüzyıllar öncesinden bu yana yani dünya kurulalıdan beri insanlar her zaman konuşarak anlaşmışlardır. Yani insanların arasındaki iletişim her zaman konuşarak sesli olarak sağlanmaktadır. Fakat son zamanlarda gelişen teknoloji konuşma ortamlarını biraz değiştirmiş ve insanların bir çoğu artık konuşarak değil yazışarak anlaşmaya başlamışlardır. Yaşantımızda büyük bir renk getiren teknolojik cihazlar sayesinde sohbetler artık internet üzerinden sohbet odaları kullanılarak yapılmaya başlanmıştır. Her yaştan kişinin sohbet odalarında yeni tanıştığı arkadaşları ile sohbet etmesi artık mümkündür. Sohbet odalarının tarihi doksanlı yıllarda başlasa da sohbet odaları gittikçe gelişerek artık ortamlarına yazışma sayesinde sohbet etme ile birlikte sesli sohbet ve görüntülü sohbet eklemesi de gerçekleştirmeye başlamış bulunmaktadır. Bu da bir çok kişinin saatler boyunca canlı karşılıklı görüntülü ve sesli bir şekilde sohbet etmelerini sağlamaktadır.

Farklı Şehirlerden Arkadaşlar

İnsanlar eskilerden beri aynı okuldan, aynı mahalleden ve aynı işyerinden arkadaşlar edinerek tek bir alanda arkadaşlık kurmak zorunda kalmışlardır. Fakat chat ortamlarının insanlara sunmuş olduğu faydalardan birisi de farklı şehirlerdeki kişiler ile arkadaşlık da kurulabileceğidir. Şehir seçenekleri üzerinden bir şehir seçilerek bu şehirdeki kişi ile muhabbete başlanabilir. Mesela sohbet Ankara her zaman tercih edilen sohbet odalarından birisidir. Genel olarak bakıldığında kendi şehrinde olan kişilerin de tercih edebileceği şehir sohbetleri Ankara-İzmir, İstanbul-Ankara, Bursa-Eskişehir ve tüm şehirlerarasında yapılabilmektedir.

Argo Kelime Kullanılmamalı

Chat esnasında bir çok kurala da uyulması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Chat esnasında kesinlikle sohbet edilen kişinin de bir insan olduğu unutulmamalı ve kişi ona göre sohbet ortamı kurmalıdır. Argo konuşma tarzı veya küfürlü konuşma tarzı kesinlikle benimsenmemeli ve seviyeli sohbet edilmeye dikkat edilmelidir. Kişiler sohbet esnasında ne kadar da karşısındaki kişiyi tanımasa da ahlaka mugayir olan kelimeler hiç tanımadığı kişilere de insanlar tarafından asla söylenmemelidir. Kişilere sohbet etmeye başlamadan önce kendisi ile sohbet etmek isteyip istemediği sorulmalı ve buna göre sohbete başlanmalıdır. Sohbete başladıktan sonra kişi istediğinde tekli kişiler ile sohbet ederken, istediğinde grup arkadaşlıkları da kurabilir ve kalabalık gruplarda konuşma yapabilir.

DostLarim.Net - Tüm hakları saklıdır.

sohbet sohbet odaları sitemap